National Geographic – Den Země 22.4.2020

Na každém záleží. Každý máme svou roli. A každý něco zmůžeme.“ Jane Goodallová

U PŘÍLEŽITOSTI 50. VÝROČÍ DNE ZEMĚ UVEDE NATIONAL GEOGRAPHIC TŘI SVĚTOVÉ PREMIÉRY

JANE GOODALLOVÁ: NADĚJE
OKAVANGO – ŘEKA SNŮ

National Geographic a National Geographic WILD budou u příležitosti oslav Dne Země vybírat z katalogu těch nejlepších dokumentárních snímků o přírodě

Další kapitolu v životním díle a odkazu Jane Goodallové odkryjeme ve zbrusu novém snímku Jane Goodallová: Naděje, který diváci spatří poprvé 22. dubna na National Geographic a Nat Geo WILD

V dubnu 1970 se miliony lidí po celé Zemi spojili a požadovali ochranu životního prostředí na planetě, jíž nazýváme domovem. Tento den se stal okamžikem zrození celosvětového hnutí zabývajícího se právě touto otázkou a my si jej připomínáme pod názvem Den Země. Dnes, po 50 letech, se jedná o největší občanskou událost na světě, k níž se každoročně přidává více než miliarda lidí. V tento den lidé napomáhají uklidit své okolí, zasadit nové stromy a obnovit tak krásu Země. Ovšem letos se nejedná o běžný rok. Jelikož je většina lidí na světě uzavřena v karanténě ve svých domovech, přináší National Geographic půvab přírody až k vám ve snaze podnítit naději na záchranu naší planety.

Právě nyní potřebují lidé v našem propojeném světě naději víc než kdy dříve. National Geographic uvede tři mimořádné pořady, díky nimž si připomeneme, proč milovat tuto dynamickou planetu a její přírodní bohatství a jak zajistit její budoucnost.

Speciální oslavy začnou souběžným vysíláním celovečerního dokumentu Jane Goodallová: Naděje na obou kanálech. Poznáme nejdůležitější okamžiky v životě světoznámé vědkyně a dozvíme se, jakým způsobem inspiruje budoucí generace k ochraně zvířat po celé Zemi. Následně pronikneme za kameru čestných spolupracovníků National Geographic Beverly a Derecka Joubertových, kteří nám poodhalí, jak náročné je natočit divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Nenechte si ujít speciál Po Okavangu.

Potřeba ochránit naši planetu ještě nikdy nebyla naléhavější, a proto využíváme oslavy 50. výročí Dne Země coby příležitosti inspirovat diváky po celém světě a ukázat jim zázraky naší planety a jejích zvířecích obyvatel,“ říká Courteney Monroeová, prezidentka National Geographic Global Television Networks. „Oslavy Dne Země prostupují všemi našimi sítěmi a platformami, a tím jsme schopni oslovit nejširší publikum a připomenout si tento jedinečný okamžik, který je projevem naší lásky a snahy ochránit svět.“

Kromě nových celovečerních snímků jako Jane Goodallová: Naděje se můžeme těšit na plejádu jedinečných pořadů o divočině i krátké představení nejdůležitějších spolupracovníků a průzkumníků National Geographic.

Tento celodenní cyklus pořadů doplňuje podpora opravdu napříč celým portfoliem National Geographic, včetně dubnového vydání tištěného magazínu, kde najdeme optimistickou i pesimistickou vizi světa v roce 2070. Více na natgeo.com/earthday nebo v prodejnách časopisů.

Rovněž magazín National Geographic Kids se věnuje ochraně zvířat a živočišným druhům, které byly dříve v ohrožení, nicméně podařilo se jim kritickou situaci ustát a přežít. V digitálním dětském klubu na natgeokids.com/EarthDay naleznete tipy a návody, jak zvýšit zájem dětí o ochranu divoké přírody.

JANE GOODALLOVÁ: NADĚJE
Tento snímek připomíná čtyři desetiletí usilovné práce Jane Goodallové, která svým inovativním přístupem změnila pojem ochrany životního prostředí, zajištění přirozeného prostoru pro zvířata a jejich blahobyt. Uvidíme vznik Institutu Jane Goodallové „Tacare“ a programu Roots & Shoots, který má za úkol motivovat mladé lidi. Její specializací jsou šimpanzi a jejich prospívání v přírodě i zajetí. Uvidíme příběh ženy, která nejenže doufala v lepší svět, ona jej i dosáhla!

Když jsem se ocitla v lese v Gombe, jako bych cítila jisté duševní prozření a uvědomila si, jak je vše propojené,“ říká Goodallová. „Od té chvíle mi bylo čím dál jasnější, jakou hrozbu představují klimatické změny. Pokud zničíme svět, zničíme i vlastní budoucnost. A já věřím, že každý den má každý člověk šanci nějakou malou věcí, promyšlenou volbou změnit svět. A pokud miliardy lidí udělají tu správnou věc, podaří se nám to. Nevzdávejme to, vždy existuje cesta kupředu!“

Snímek volně navazuje na celovečerní dokument Jane, který byl vyhlášen nejlepším snímkem National Geographic za rok 2017. Sleduje světoznámou vědkyni na jejích cestách a zobrazuje neutuchající energii a odhodlání šířit myšlenku naděje. Uvidíme, jak se z odbornice stala aktivistka a vůdčí osobnost v rámci ochrany divočiny. Na základě archivních fotografií a záběrů mapujících více než 7 dekád jejího života dokument ilustruje její nadšení a neotřesitelnou touhu přivést svět k lepšímu, která se dostala pod kůži i mladším generacím.

Můžeme se těšit i na prince Harryho, vévodu ze Sussexu, který je vůdčí osobností projektů ochrany životního prostředí, či exkluzivní rozhovory s Jamesem Bakerem, bývalým americkým ministrem zahraničí, který získal ocenění za svou činnost pro zlepšení podmínek šimpanzů, či profesorem biologické antropologie Harvardské univerzity Richardem Wranghamem. Nebude chybět ani ředitel Národního institutu zdraví Francis Collins, který se po rozhovorech s Goodallovou angažoval v rámci zajištění bezpečného a plnohodnotného dožití všech laboratorních šimpanzů, a zakladatel a ředitel Institutu humánní virologie Robert Gallo, jenž byl v roce 1984 jedním z objevitelů viru HIV způsobujícího AIDS.

Snímek vznikl v produkční společnosti Lucky 8 na zakázku National Geographic za účasti výkonných producentů Kim Woodardové, Grega Henryho, George Kralovanskyho a Isaaca Holuba a v režii Kim Woodardové a Elizabeth Leiterové. Výkonnými pracovníky za National Geographic jsou Tracy Rudolph Jackson, Janet Hanová Visseringová a Geoff Daniels.

National Geographic
National Geographic Partners LLC (NGP), společný podnik Disney a National Geographic Society, divákům nabízí ty nejkvalitnější pořady plné vědeckých a přírodopisných objevů, dobrodružství a poznání, a to v širokém portfoliu mediálních platforem. NGP spojuje televizní kanály rodiny National Geographic (u nás dostupné National Geographic Channel, Nat Geo Wild) a klasické mediální prostředky – magazín National Geographic; studia National Geographic; doprovodné digitální a sociální média; knihy; mapy; mediální prostředky cílené na děti; a doplňkové aktivity zahrnující celosvětové kampaně a akce, prodej archivních materiálů, poskytování licencí a provozování elektronických obchodů. Již 131 let je hlavním cílem National Geographic prohlubovat znalosti a porozumění světu a nyní se vynasnaží učinit pro své diváky a uživatele ještě víc, posunout hranice poznání ještě dál, jít více do hloubky, a to s dosahem do všech 172 zemí světa a 43 jazyků, v nichž je National Geographic v současnosti k dispozici. NGP navrací 27 procent svých příjmů neziskové společnosti National Geographic Society, která z nich dále financuje vědecké, objevitelské, ochranářské a výchovné projekty.

Lucky 8
Produkční společnost Lucky 8 se sídlem v New Yorku se zaměřuje na výrobu faktografických pořadů. V jejím čele stojí ostřílení tvůrci dokumentárních snímků Kim Woodardová, Greg Henry, Isaac Holub a George Kralovansky. Ocenění se společnosti dostalo snad za jakýkoliv žánr a způsob zpracování, od televizních formátů přes dokudramatické produkce až po reálné krimi příběhy, gastronomické, komediální či vědecké pořady. Pro více informací navštivte www.lucky8.tv.

Jane Goodallová a Institut Jane Goodallové
Od útlého dětství fascinovala Jane Goodallovou divočina a Afrika, Inspirací jí byly příběhy jako Tarzan či Dr. Doolittle. V roce 1957 se jí splnil tehdejší sen a vycestovala na farmu rodinného přítele do Keni. Zde se setkala s antropologem a paleontologem Louisem Leakeym. V roce 1960 pak na jeho vyzvání začala se studiem šimpanzů v Národním parku Gombe Stream v Tanzanii. V pouhých 26 letech zveřejnila převratnou studii o schopnosti šimpanzů vytvářet a používat nástroje, která otřásla světem primatologie a radikálně změnila vztah mezi člověkem a zbytek zvířecí říše.

Více než 40 let se zabývá snahou přimět lidi k pozitivním změnám v jejich vztahu k životnímu prostředí. Jako zakladatelka neziskového, celosvětově působícího Institutu Jane Goodallové a programu Roots & Shoots pro mladé lidi, jako spisovatelka a mluvčí stráví Jane Goodallová více než 300 dní v roce cestováním a šířením své myšlenky naděje, že každý člověk má každý den sílu učinit svět lepším.

Institut Jane Goodallové byl založen v roce 1977 a slouží zviditelnění práce doktorky Goodallové a jejích přínosů ve více než 30 zemích světa. Cílem je porozumět a ochránit šimpanze a další primáty a jejich přirození prostředí a přimět lidi, aby se zajímali o tuto problematiku. Institut má vlastní výzkumné zázemí a spolupracuje s místními lidmi a organizacemi a také disponuje moderními technologiemi. Projekt Roots & Shoots určený mladým lidem všech věkových kategorií nyní působí ve více než 50 zemích světa. Více informací naleznete na www.janegoodall.org, či sledujte Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, a LinkedIn.

Tapety na mobil: