TV TIP: National Geographic – Pašerákům na stopě

PAŠERÁKŮM NA STOPĚ 

Osmidílný cyklus umožní divákům nahlédnout do různých sfér podsvětí po celém světě již od 26.2.2021

 Díky jedinečnému přístupu National Geographic poznáte v cyklu Pašerákům na stopě zákulisí nebezpečného světa černého trhu opravdu z první řady. V každé epizodě osmidílného cyklu nám uznávaná a ceněná novinářka Mariana Van Zellerová představí úzké vazby specifického odvětví pašerácké sítě. Při stále hlubším poznání podsvětí dochází Mariana k názoru, že lidé řídící nezákonný obchod jsou nám podobnější víc, než si uvědomujeme.

Na diváky čeká dobrodružná mise na místa, která běžně jen tak nespatří. Jsou totiž součástí zločineckého podsvětí. Marianě Van Zellerové se podařilo strávit chvíle s vůdčími osobnostmi černé ekonomiky a setkat se s obchodníky s tygry a tygřími produkty, mezinárodními podvodníky, padělateli, pašeráky zbraní či fentanylu. Mluvila také s muži zákona, bývalými vězni, novinářskými kolegy i obyčejnými občany, kteří se nedobrovolně ocitli v dějišti nezákonných obchodů. Zcela jedinečný celistvý pohled nám umožní pochopit málo prozkoumané pašerácké sítě, které přispívají k šedé ekonomice generující po celém světě mnoha biliónové výnosy.

„Jsem nesmírně ráda, že mohu projektem Pašerákům na stopě oslovit diváky po celém světě,” vyjádřila se Mariana Van Zellerová, která se posledních 15 let víceméně trvale věnuje reportážím ze světa zločinu. „Lidé si vůbec neuvědomují, jak rozsáhlý černý trh je, že se nachází v naší bezprostřední blízkosti, a přitom skrytý běžnému pohledu. Nejvíce mě na tom ale fascinuje, jak jsou obyčejní slušní občané, lidé jako vy nebo já, mnohdy vtaženi do kriminálních praktik”.

Ve speciální dvouhodinové epizodě odhaluje Mariana fakta o nezákonných dodavatelích amerických střelných zbraní drogovým kartelům a podpoře ozbrojeného násilí v Mexiku. Marianina reportáž, jež až zaráží přímým kontaktem s obchodníky samotnými, drogovými mulami, šéfy kartelů a zabijáky, ještě zrychlí na obrátkách, když je zatčen syn jednoho z nejznámějších drogových baronů, El Chapa Guzmana. Kartel, do nějž se Mariana infiltrovala, se totiž rozhodne k násilné odpovědi.

 


Od 26.2.2021 každý pátek ve 21:00

26.2.      Obchod s tygry
5.3.        Kokain
12.3.      Padělatelé
19.3.      Podvodníci
26.3.      Steroidy
2.4.        Fentanyl
9.4.        Pasáci
16.4.      Zbraně


Další témata jsou:

PODVODNÍCI
Jak na mezinárodní úrovni fungují podvody? Mariana se seznámí nejen s procesem samotným, ale i kriminálníky, kteří operují přímo v srdci tohoto vzkvétajícího odvětví zločinu. Vyšetřování jí zavede z ulic Montego Bay až do luxusních čtvrtí Tel Avivu. Zjistíme, v čem spočívá podstata činnosti telefonních, loterijních či finančních podvodů, a dozvíme se, proč jsou Američané jejich ideálním cílem.

FENTANYL
Fentanyl urychlil nejhorší drogovou krizi v amerických dějinách. O jeho smrtících účincích již víme, méně známý aspekt je ovšem způsob, jakým tato droga transformovala černý trh. Mariana se seznámí s novými bossy, novými pašeráckými trasami, novými riziky i americkými komunitami, jež za novou vlnu popularity fentanylu platí cenu nejvyšší.

OBCHOD S TYGRY
Mariana nahlédne i pod pokličku “nedotknutelného” černého obchodu s tygry a produkty s nimi souvisejícími. Ten je natolik lukrativní, tajný a nebezpečný, že si téměř nikdo nedovoluje o něm zjistit více. Mariana se tváří v tvář setká s pašeráky.

STEROIDY
V éře sociálních médií doslova vzkvétá poptávka po ilegálních steroidech. Mariana se seznámí s výrobci i uživateli a pokusí se porozumět ješitnosti, nejistotě i chamtivosti pohánějící tento až nebezpečně neregulovaný, mnohamiliardový černý trh s podpůrnými přípravky.

PADĚLATELÉ
V peruánském podsvětí se Mariana seznámí s gangstery, kteří vyrábí a prodávají nejoblíbenější měnu padělatelů, americký dolar. Zjišťuje, že většina padělatelských operací je organizována zločineckými rodinnými klany z Limy, a to i přes úsilí amerických tajných služeb a peruánské policie učinit tomuto lukrativními nezákonnému jednání přítrž.

PASÁCI
Mariana podnikne objevnou cestu po svém rodišti, Kalifornii. Seznámí se s pasáky, jejich obětmi, policisty v přestrojení i soukromými detektivy vtaženými do světa nezákonných sexuálních služeb v Americe. Jak si pasáci rekrutují své ovečky? Jak smýšlejí? Odkud získávají moc? A jak daleko jsou ochotní zajít, aby získali svůj podíl z tohoto mnohamiliardového byznysu?

KOKAIN
Na jedné z nejhůře dohledatelných pašeráckých tras sleduje Mariana cestu kokainu z peruánských horských údolí skrz kolumbijské karibské pobřeží až do ulic Miami. I přes desetiletí boje proti drogám je obchod s kokainem velmi prosperujícím odvětvím. Mariana se seznámí s výrobci, pašeráky, řidiči i teenagery, kteří riskují životy, aby komunitu závislých zásobili nejoblíbenější party drogou v Americe.


Cyklus Pašerákům na stopě vznikl na objednávku National Geographic v produkční společnosti Muck Media. Výkonným producentem za National Geographic byl Bengt Anderson. Viceprezidentem originální programové tvorby a produkce je Matt Renner, viceprezidentem produkce a vývoje Alan Eyres a výkonným viceprezidentem dokumentární tvorby Geoff Daniels.