TV TIP: National Geographic – 11. září: Ten den v Americe

V upomínce na události 11. září 2001, k nimž došlo v New Yorku, Washingtonu D.C. a Pensylvánii uvede National Geographic 6dílný dokumentární cyklus nabízející chronologii osudného dne. Minutu po minutě budeme sledovat tehdejší dění, a to prostřednictvím poutavého vyprávění prvních záchranářů i přeživších.

Cyklus 11. září: Ten den v Americe vznikl za oficiální spolupráce s Národním památníkem a muzeem 11. září. Úvodní epizoda s názvem První záchranáři byla poprvé uvedena na filmovém festivalu Tribeca, kde se dostala do oficiálního výběru pořadatelů. O cyklus projevily rovněž zájem festivaly dokumentárních snímků AFI DOCS a Sheffield International Documentary Festival.

Námětu i výkonné produkce cyklu se ujala společnost 72 Films (Pohled zevnitř: Severní Korea: Tři Kimové), oceněná cenou Emmy, a výkonní producenti Dan Lindsay a T.J. Martin (Nepokoje v L.A., Undefeated), ocenění Emmy i Oscarem. Působivý cyklus uvede National Geographic ve čtyřech po sobě jdoucích večerech, počínaje …

Cyklus zahrnuje sedm epizod, úvodní navíc v celovečerní délce.

Během natáčení nastudovali tvůrci 951 hodin archivních záběrů, z nichž některé dosud nebyly zveřejněny, a podařilo se jim tak vytvořit emocionálně silný a detailní podívanou. Nabízí nám ucelený pohled na osudný den, jehož 20. výročí si letos připomínáme a jenž ovlivnil život tolika lidí. Uvidíme hrdinské činy svědčící o obětavosti a odvaze záchranářů i obyčejných lidí odhodlaných vyprostit své bližní za každou cenu a pocítíme triumf lidského ducha a sounáležitosti.

V průběhu tří let hovořili tvůrci s 54 osobami, s nimiž natočili na 235 hodin výpovědí, z nichž lze vteřinu po vteřině chronologicky zrekonstruovat, co přesně se stalo.

Diváci se během sledování dokumentárních snímků, natočených stejnými postupy jako celovečerní kinofilmy, ponoří do archivních záběrů a očitých svědectví lidí, kteří tam před dvaceti lety byli. Zažijeme okamžik, kdy byly onoho osudného zářijového rána poprvé na místo tragédie při Světovém obchodním centru povolány jednotky newyorských hasičů a policistů, i moment kolize a následného chaosu. National Geographic chronologicky skládá linku pozoruhodných archivních záznamů a fotografií zachycených profesionálními fotografy i kolemjdoucími amatéry.

Mezi archivními záběry, jež dosud nebyly uveřejněny, najdeme například záznamy natočené lidmi žijícími v těsné blízkosti přímo z jejich bytů, a to v prvních okamžicích po nárazu letadla. Nechybí ani pohledy na dění přímo před věžemi samotnými a činnost záchranných složek.

Naprosto přesně si všichni pamatujeme ono 11. září 2001. I přes tragédii, zmatek a smutek je třeba si připomínat činy ryzího hrdinství a lidskosti“, říká Courteney Monroeová, prezidentka National Geographic Content. „Prostřednictvím tohoto cyklu bychom rádi tyto příběhy učinili nesmrtelnými a navázali na závazek National Geographic uvádět autentické, dojemné a silné příběhy poskytující možnost hlubšího pochopení významných historických událostí.“

Každá z epizod vyzdvihuje hrdinství vyvolané událostmi 11. září, při nichž jednotlivci riskovali životy kvůli záchraně spoluobčanů. Právě oni nám zprostředkují své zážitky, někteří dokonce poprvé. Uslyšíme mimo jiné první záchranáře, kteří dorazili na místo, zaměstnance Světového obchodního centra, jimž se podařilo uniknout, či dobrovolníky.

Své svědectví poskytl i velitel první hasičské jednotky, která osudného 11. září spatřila obraz zkázy, hasiče, jenž na poslední chvíli unikl z budovy severní věže těsně předtím, než se zhroutila, první zdravotníky pátrající v sutinách po přeživších a okolostojící, kteří se ocitli zavalení troskami.

V neposlední řadě jsme zaznamenali paralelní příběhy lidí, kteří se nacházeli uvnitř budovy a ocitli se tak na pokraji smrti. Jejich jedinou nadějí bylo spolehnout se na záchranáře, že je vyprostí.

Naším cílem bylo přenést na obrazovky reálné zážitky z 11. září, abychom uctili památku obětí stejně jako přeživších. Cyklus se nezaměřuje na geopolitický vliv událostí, namísto toho sleduje zážitky a zkušenosti lidí, kteří to vše zažili na vlastní kůži,“ říkají výkonní producenti projektu Dan Lindsay a T.J. Martin. „National Geographic prokázal dosud nevídaný přístup k dokumentární tvorbě a bylo pro nás ctí stát se partnery projektu po boku 72 Films, Nat Geo a Národního památníku a muzea 11. září.“

Danny Glover, výkonný producent a spoluzakladatel 72 Films doplňuje: „S tak jedinečným přístupem k originálním záznamům a očitým svědectvím lidí, kteří se odvážili o svých zážitcích promluvit, jsme vytvořili dílo potvrzující, že i přes nesnáze dokážeme mnohé, budeme-li spolupracovat.

Cyklus 11. září: Ten den v Americe vyrobila pro National Geographic produkční společnost 72 Films, výkonnými producenty byli Dan Lindsay, T.J. Martin a Danny Glover. Odborným poradcem byl Joe Bini a za 72 Films se produkce ujala Caroline Marsdenová. Výkonnou producentkou zastupující National Geographic byla Carolyn Payneová. Cyklus režíroval Daniel Bogado, hudbu složil David Schweitzer a střihu se ujali Chris Nicholls, Audinga Kucinskaiteová, Dan Lavender a Sam Bergson.